Ubytování v srdci Karlových Varů se skvělou snídaní a kvalitním spánkem, to vše s prameny na dosah ruky.
 • Pramen
Výhody přímé rezervace
Příjezd:
Odjezd:
Nocí:

Léčivé prameny a kolonády

Kolonády a léčivé prameny Karlovy Vary

Léčivé prameny Karlovy Vary – město je unikátní díky svým 13 léčivým pramenům, které již přes 600 let vyvěrají z hlubin země. Prameny se pijí obvykle 3x denně 40 až 45 minut před jídlem v průměrném množství 700-1000 ml za den. Jednotlivé prameny se liší svou teplotou a obsahem rozpuštěného oxidu uhličitého. Individuální pitnou kúru stanovuje na základě lékařské konzultace lázeňský lékař. Lékařskou konzultaci Vám rádi domluvíme v některém karlovarském lázeňském zařízení.

Léčivé prameny se nacházejí celkem v pěti kolonádách: Vřídelní kolonáda, Tržní kolonáda, Zámecká kolonáda, Mlýnská kolonáda a Sadová kolonáda. Vřídelní, Tržní a Zámecká kolonáda jsou v těsné blízkosti hotelu Romance. Zbylé kolonády jsou vzdálené pouhých 3-5 minut chůze od hotelu.

Vřídelní kolonáda

Moderní prosklená železobetonová kolonáda ve funkcionalistickém slohu z roku 1975 kryje nejznámější karlovarský minerální pramen Vřídlo – pramen č. 1. Tento gejzír vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody. Dnes je jediným pramenem využívaným ke koupelím. Vřídlo se ale užívá i při pitné kúře. V prostoru kolonády je umístěno celkem 5 nádob s vřídelní vodou o teplotách 72°C, 57°C a 41°C.

Tržní kolonáda

Bohatě vyřezávaná, dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena v letech 1882-1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V interiéru Tržní kolonády vyvěrají celkem tři minerální prameny:

 • Pramen Karla IV. – teplota 64°C, pramen č. 2
 • Dolní zámecký pramen I. – teplota 61°C, pramen č. 3a
 • Tržní pramen – teplota 65,2°C, pramen č. 5

Zámecká kolonáda

Přestavbou secesní Zámecké kolonády na začátku 21. století vznikl moderní lázeňský komplex Zámecké lázně. Uvnitř Zámeckých lázní je k vidění vřídlovcový reliéf Ducha pramenů a vyvěrá zde Dolní zámecký pramen II. – teplota 55°C, pramen č. 3b. Reliéf i pramen jsou přístupné pouze pro klienty Zámeckých lázní. Ve volně přístupném altánu nad Zámeckými lázněmi je vyveden Horní zámecký pramen – teplota 56°C, pramen č. 4.

Mlýnská kolonáda

Jedná se o největší karlovarskou kolonádu, která byla postavena v letech 1871-1881 podle projektu vynikajícího českého architekta Josefa Zítka. Kolonádu zdobí dvanáct pískovcových alegorických soch, představujících jednotlivé měsíce roku. V jejím interiéru vyvěrá celkem pět minerálních pramenů:

 • Mlýnský pramen – teplota 56°C, pramen č. 6
 • Pramen Rusalka – teplota 60°C, pramen č. 7
 • Pramen knížete Václava I. – teplota 65°C, pramen č. 8a
 • Pramen knížete Václava II. – teplota 64,3°C, pramen č. 8b
 • Pramen Libuše – teplota 63°C, pramen č. 9
 • Skalní pramen – teplota 45°C, pramen č. 10

Vedle Mlýnské kolonády se v samostatném altánu nachází Pramen Svoboda – teplota 60°C, pramen č. 11.

Sadová kolonáda

Tato litinová kolonáda od vídeňských architektů Fellnera a Helmera byla postavena v roce 1880. Dnešní kolonáda je jen zlomkem stavby z 19. století, ale naštěstí byla zachována dodnes, a to hlavně díky celkové rekonstrukci z roku 2002. Přímo pod střechou Sadové kolonády nebo v její blízkosti se nachází další léčivé prameny:

 • Hadí pramen – teplota 30°C, pramen č. 15
 • Sadový pramen – teplota 47°C, pramen č. 12

Top